עידכונים אחרונים

 

 

שלום,                                                                                                                                  1/8/15

הזמנה לדיון דחוף!!

 

מינהל התכנון הארצי, רשות מקרקעי ישראל, ומשרד האוצר, מתעקשים לקדם תוכנית ענק לבנייה ברכס לבן. מדובר ב- 4200 יחידות דיור (ועוד 500 עד 1000 יחידות דיור מוגן). התוכנית מקודמת במסלול מהיר, לא מקצועי ואנטי-דמוקרטי (עוקף עירייה ועוקף וועדה מחוזית).

ביום רביעי הקרוב (5.8.2015) יתקיים דיון ב- ותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ובנייה של מתחמים מועדפים לדיור) לקראת הפקדה של התוכנית. הדיון נקבע לשעה 12.30 והוא יתקיים באכסניית בית וגן (רחוב הפסגה 8). הדיון פתוח לציבור. ראש העיר המתנגד לתוכנית יימצא באותה עת בחו"ל. בואו לצפות בהצגת התוכנית ולהפגין נוכחות זועמת – על עצם התוכנית ועל הדרך הדורסנית שבה היא מקודמת.

שימו לב:

1. מדובר בהשמדה נרחבת של שטחי טבע, יער, ומדרגות חקלאיות - במדרון התלול היורד אל נחל רפאים. בשכונה החדשה צפויים הפרשי גובה של עד 100 מ'. השטח משתרע מצומת אורה מערבה לכיוון יד-קנדי (עד לעמק המעיינות של הכפר וולג'ה המקורי). זוהי שליחה אגרסיבית של אצבע מבונה עמוק אל תוך השטח הירוק של הרי יהודה. עבודות החציבה והבנייה ברכס לבן יביאו לחיסולו של מכלול נוף תרבות קדום שהשתרע בעבר בכל הדרו ממלחה ועד בתיר, וחלק ניכר ממנו עדיין שמור היטב – לפחות מעין לבן מערבה.

2. התוכנית תבוא על חשבון קידום התחדשות עירונית בתחומי העיר, שבה יש מספיק עתודות בנייה. יש לזכור כי בשל מדיניות ארוכת שנים של תפיסת קרקע בירושלים, העיר משתרעת על פני שטחים נרחבים ביותר, כאשר אזורים שלמים נבנו באיכות בנייה ירודה (שלא תעמוד בפני רעידת אדמה), ועם תשתיות לקויות. ניתן אולי להסכים לבנייה חלקית בשטחים פתוחים אם בנייה זו תאפשר ניוד זכויות ממתחמים אחרים בעיר, כדי למנוע צפיפות קיצונית בפרויקטים של פינוי-בינוי, וכן כדי למנוע פגיעה במבנים לשימור בשכונות היסטוריות. המדינה, ועיריית ירושלים, טרם גיבשו מנגנון שיאפשר ניוד זכויות. ועד שזה יקרה אין להסכים לבנייה על שטחים פתוחים.

 

3. השכונה החדשה, בגודל של עיר, תחובר לירושלים בנקודה אחת בלבד – בצומת אורה: צומת כלוא בין וואדיות עמוקים, צומת המשרת את בי"ח הדסה, וצומת שבוודאות לא יתפקד. גם הארכת קו הרכבת הקלה לתוך השכונה החדשה לא יועיל כיוון שהרכבת לא תוכל לשאת את העומס הנוסף. הרכבת הקלה נעה על פני הקרקע והיא חוצה כבישים וצמתים ראשיים. בניגוד לרכבת תחתית בערים שטוחות, בירושלים לא ניתן להגדיל משמעותית את תדירות השרות מבלי לשתק את מערך התחבורה הכללי. יוצא איפה שהשכונה החדשה תצרוך תשתיות שיחסרו לפיתוחן של השכונות הוותיקות.

חמור מכול: הכאוס התחבורתי שישרור באזור (עם טופוגרפיה הררית קשה) יחייב את קידומו של כביש הטבעת המערבי – פרויקט יקר ביותר שבדרכו מסיבוב מוצא לנחל רפאים יביא להרס מוחלט של אגן עין כרם.

 

 

 

סיכום: על המדינה לתמוך בהתחדשות עירונית, מה שמחייב מאמץ תכנוני והשקעה כספית. במקום זאת המדינה מעדיפה לשווק קרקעות באזורים היפים ביותר של הרי ירושלים - על מנת להזרים כספים לקופת האוצר. משבר הדיור מספק לה אמתלה ומאפשר לה להטעות את הציבור. המדינה אחראית במידה ניכרת למשבר הדיור, המעשיר את קופתה. העברת מינהל התכנון אל משרד האוצר מחזקת את המגמה החזירית של מכירת חיסול נכסי הציבור. כמו כן, מסירת המשרד לאיכות הסביבה למפלגתו של שר האוצר נועדה לנטרל התנגדות אפשרית לתוכניות הבנייה.

 

בנוסף, באותו יום ובאותו מקום (בשעה 9:30 עד 12:00) יתקיים בותמ"ל דיון ב"שולחן עגול" על תוכנית מצפה נפתוח. באתר טבע זה (בין רמות לליפתא) מבקשים להקים שכונה של 1400 יח' דיור.  

נוסיף להשלמת התמונה העגומה שהמדינה מקדמת גם בנייה באגן עין כרם, באזורים היפים ביותר של ירושלים:  1800 יח' דיור מסביב למתחם הדסה (ועד עין חנדק),  כ- 1000 יח' דיור במורדות אורה (עין שריג ושביל המעיינות), עד 10,000 יח' דיור בהר חרת, ואת כביש הטבעת המערבי. בנוסף, המדינה מבקשת להקים עיר גדולה בצור הדסה. השלטון הכריז מלחמה על השטחים הפתוחים האיכותיים ביותר של הרי ירושלים.

 

נוכחותכם בדיון חשובה.

 

אנו הולכים ומאבדים את ירושלים. עלינו להילחם למען שימור אופייה ושמירה על אוצרותיה, ולהילחם על איכות החיים של תושביה. עלינו למנוע את מכירת החיסול של נופי מולדת וחמדת אבות.... מה נשאיר לילדנו אחרי החורבן המתוכנן של הרי ירושלים.

 

__________________________________________________________________________________

 

 

 

ביום רבעי האחרון ה- 17.6.15 אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובניה מוסד שפעל בצורה בלתי חוקית בקרית יובל, כמו כן בתחילת חודש יולי צפוי לעלות לדיון בוועדה המקומית לתכנון ובניה  אישרו של מבנה בלי חוקי נוסף ברחוב בורכוב בשכונת קרית יובל, בישיבה האחרונה של הועדה התנגדו נציגי "התעוררות" בהצבעה, לטענתם בשל הפגיעה הקשה בצביון השכונה ע"י הכשרת מוסדות הבלי חוקיים , נציגי ראש העיר ניר ברקת נעדרו מן ההצבעה והתקבלה החלטה לאשר את המוסדות. בסוף השבוע פתחה תנועת התעוררות עצומה של תושבים המתנגדים לאישור המוסדות הבלתי חוקיים שצברה 2,500 חתימות תוך 24 שעות.

 

להלן תגובתנו:

 

הועדה המקומית נתנה אישור להפעלת מוסד חינוכי במקום המיועד למסחר.  בעבר פנייה כזו של בעלי המקום, נדחתה על הסף על ידי אותה ועדה. לצערנו זוהי תופעה שמתרחבת לבתים, מכולות ומוקדים שלא הוכשרו לכך. תופעה בעייתית ומסוכנת בה העירייה לא עומדת בלחצים פוליטיים מבית וציבור שלם עומד חשוף מול מחטפים והתנהלות בריונית של חברי מועצה העושים ככל העולה על רוחם. מינהל יובלים בשם התושבים, קורא לראש העיר, מר ניר ברקת לשמור על צביון השכונות הפלורליסטיות, כל מגזר בגזרתו, למען חיים של סובלנות וכבוד הדדי.

 

 

 

עידכונים שוטפים                                                                 12/2/15

 

1. תכנית האב 

 

עד סוף החודש עלינו להעביר לוועדה המחוזית את סיכום החלופה של המנהלים הקהילתיים, כפי שביקשה הוועדה בסוף הדיון הקודם. בהמשך לתכנית העבודה ולישיבות שנעשו בנושא, אנו מרכזים את מאמצינו בהתאמת הוראות המדיניות לאופי השונה של חלקי השכונות השונים, תוך עיגון ההיבטים הקהילתיים בתהליך והטמעת מנגנונים לניהול ולשלביות, לצמצום ההיקפים המתאפשרים ולהשקעות ציבוריות במקומות החשובים.

נשתדל מאד לארוז את העבודה כך שיישאר זמן לשלוח לכולכם להערות, אך מישמעוניין מוזמן כמובן לפנות אלינו ולתרום לתהליך.

 

2. התחדשות עירונית רחוב טהון

בחודש שעבר אישרה הוועדה המחוזית להפקיד בתנאים את תכנית ההתחדשות של מתחמים 3 ו-4 של רחוב טהון (בגדה הצפונית של רחוב, מהצומת עם הנטקה ועד למגרשים שמזרחית לבית גיורא). על אף התכנית האינטנסיבית, בשל התכנון הראוי, בשל הליווי הקהילתי של צוות היזם ובשל משמעות התחדשות טהון לעתיד הרובע, תמכו המנהל הקהילתי והוועדה הפיזית בפרויקט. אנו מקווים שבהתקדמות לתב"ע המופקדת ובהיתרי הבנייה לאחר מכן, יישמרו האיכויות. 

 

3. הדסה הקטנה

במקביל לדיונים על טהון, התקיימו דיונים הן במקומית והן במחוזית (לפני הפקדה) על תכנית הדסה הקטנה (405 יחידות דיור, רובן במסגרת מסלול "דירה להשכיר", וכן כ- 7000 מ"ר למסחר ולתעסוקה ועוד כ- 4000 מ"ר שטח חום). 

הרבה בזכות פעילות הוועדה הפיזית שלנו, עברה התכנית תיקונים רבים ומשמעותיים (הוספת התעסוקה, הורדת הבינוי מצ'ילה וריכוזו לאורך סאלד, טיפוח המרחב הציבורי מהמפלצת ועד לפיליפ לאון ועוד). זו הזדמנות להודות לכל מי שסייע לתהליך, ובראשם אינה. 

אנו עדיין סבורים כי יש להוריד את כמויות המגורים במתחם ולהוסיף שימושים אחרים כתיירות, כך שהאזור באמת יתפקד כמרכז רובעי איכותי. בנוסף, לא ברור לאיש כיצד יתפקד מערך ההשכרה במסגרת "דירה להשכיר", ואנו חושבים שזה לא מקום לערוך בו ניסויים. לקראת הדיון בהתנגדויות ודאי נערוך וועדה פיזית בנושא. אגב, בזמנו אינה העלתה רעיון של הגשת תכנון חלופי. אני לא בטוח שזה מאוחר מדי, אם מישהו רוצה להתגייס.

 

4. ואדי האסבסטונים

הגיע לסיומו תהליך שותפות הציבור בתכנון הואדי כפארק רובעי. זה היה תהליך מיוחד במינו, שארך חודשיים וחצי, וכלל שיעורים, סיורים, מפגשי חזון ומפגשי תכנון, והשתתפו בו עשרות תושבים בכל פגישה. את התהליך סייעו להוביל גם רובע מערב, מנהל קהילתי גנים, המחלקה לארכיטקטורה בבצלאל ומראה מקום והמרכז הבין תרבותי לירושלים. את תוצרי התכנית העברנו למתכננים, וניפגש שוב כשהם יעמידו תוצרים.

בהזדמנות זו, כפי שתוכלו לראות במסמך הסיכום המצורף- עדיין לא נמצא השם לפארק. אנא שלחו את רעיונותיכם. 

 

5. שבילי קריית היובל:

בהמשך לקולות רבים שעלו בפורומים שונים, הרמנו את הכפפה בנושא פרויקט שבילי קריית היובל כמכלול נופי וכתשתית קהילתית. את הפרויקט שבנינו סביב הנושא הגשנו יחד עם רובע מערב לאדריכל העיר במסגרת יכולתו לתמוך בפרויקטים שכונתיים, וזכינו לתגובות חיוביות מאד, ולאפשרות שהפרויקט יתוקצב ב- 2015!

 

6. העתיד הקרוב: 

 

- ב- 24.2 ב- 09:30 בבוקר התתקיים דיון בוועדה המקומית על המלון ברחוב המעיין בעין כרם. נציגי עין כרם פועלים בנושא, ואנו מקווים שסוף סוך הטיעונים החשובים יתקבלו ויוטמעו.

 

- ב- 25.2 ב- 10:30, התקיים במקומית דיון על תכנית צומת אורה - אחת התכניות הגדולות והמשמעותיות במרחב שלנו. קיימנו אודותיו דיון סוער בוועדה הפיזית לפני כחודשיים וחצי, בסופו הגשנו התנגדות מפורטת. מאז לא זומן הדיון בהתנגדויות, ותחתיו זימנו דיון נוסף בוועדה המקומית.

כנראה שהוגשו לא מעט התנגדויות משמעותיות.

 

 

פיליפ ליאון

יובלים | פיליפ ליאון

פעילויות חוגים מגוונות לילדים, נוער ומבוגרים בתחומי אמנויות, ספורט ופנאי. במרכז פועלות תכניות ייחודיות לבעלי צרכים מיוחדים. מוקד הקליטה של המינהל של המינהל מסייע לעולם החדשים ומייצר עבורם פעילויות מיוחדות.
מרכז הספורט יובלים: מכון כושר גדול, חוגי סטודיו מגוונים, בריכה מקורה חצי אולימפית ושיעורי שחייה לכל הגילאים.
חדר כושר ייחודי לילדים, ראשון מסוגו בירושלים בליווי מדריך כושר צמוד.
טל': 6414896
רמת שרת

יובלים | רמת שרת

מגוון רחב של חוגים וסדנאות בכל התחומים: העשרה ואמנויות לגיל הרך, ילדים ונוער, חוגי מחול, חוגי ספורט, חוגי העשרה וסדנאות למבוגרים.
שיתוף פעולה הדוק עם בית הספר מנשה אלישר, בנושאים קהילתיים, אירועים ופעילויות של חוגים ומסגרות של צהרון וקייטנות.
קורסי מנהיגות קהילתית ומעורבות תושבים.
מרכז מוזיקה מוביל בתחומו.
טל': 6320666
הסנפלד (שטרן)

יובלים | הסנפלד (שטרן)

פעילויות נוער, קורסי מחשבים, פרוייקטים ייחודיים, ייעוץ והכוונה בנושאי תעסוקה, רווחה, העצמה אישית וקהילתית, ליווי לועדי בתים. פעילויות מגוונות לאוכלוסיה המבוגרת: קהילה מטיילת, מועדון 50 פלוס, "קהילה תומכת"- לקשישים המעוניינים להישאר בביתם ולהינות מתכנית תרבות ואב בית מלווה.
קפה שבח- קפה נוער שהכנסותיו חוזרות למען פעילויות ומועדון לנוער.
טל': 6418344
עין כרם

יובלים | עין כרם

עידוד יזמות קהילתית ושיתוף ציבור. פורומי פעולה בנושאי: חינוך, תרבות, קהילה, איכות הסביבה, תחבורה, תיירות ועסקים. זכויות קניין ובנייה, מחקר והיסטוריה. פעילויות מגוונות וייחודיות בתחומי תרבות ואמנות, דגש על חיבור לטבע, לשכונה, ליוצרים ואמנים מקומיים. מסיק זיתים קהילתי, פסטיבל עין כרם הנפלא המתקיים מדי שנה. מיזמים חברתיים וקהילתיים: נפלאות עין כרם- מיזם תעסוקה של נשות הכפר המוכשרות המארחות וותורמות לעידוד התיירות. הישיבה החילונית פועלת בעין כרם והן המניין הקהילתי.
טל': 6421539
בית טיילור

יובלים | בית טיילור

מרכז הספורט בית טיילור: בריכה מקורה חצי אולימפית, בריכה לפעוטות, משטחי דשא מטופחים, זמנים מוגדרים לשחייה נפרדת לגברים ונשים, ענף שחייה אומנותית אולימפי.
טל: 6310483
בית טיילור, במבנה העליון ממוקמים גנים לגיל הרך, פאן גן ושטחי משחק חיצוניים.
אודיטוריום בית טיילור למופעים ואירועים קהילתיים עם מערכות קול ותאורה מתקדמים ואיש סאונד מקצועי המלווה לכל אירוע. סטודיו למחול וספורט.
טל': 6443222
בית וגן

יובלים | בית וגן

מתנ"ס בית וגן, עבר לניהול עצמאי וניפרד ממינהל יובלים.

בית רחל

יובלים | בית רחל

מרכז משפחתי פעיל, תכניות להורים ולילדים. מענה רחב בתחומי רווחה וסולידריות חברתית. מגוון פעילויות לגיל השלישי: תיאטרון קהילתי, מועדון חברתי, חוגים והעשרה.
מועדון למידה וחברה לנוער, גינה קהילתית, מנהיגות קהילתית.
טל': 6430844
קמפוס ציפורי

יובלים | קמפוס ציפורי

אינו חלק ממינהל קהילתי יובלים החל מה-1/1/17
כרטיס חבר ביובלים
צרו קשר
פייסבוק