מאבקים ציבוריים

 

 

חדשות ועידכונים חשובים

 

 

הקמת בסיס מכללות צה"ל בעין כרם, על גבעת הטרסות

התוכנית מקודמת ע"י הרשות לפיתוח ירושלים (בלחץ מסיבי של ראש העירייה ניר ברקת) ומשרד הביטחון. מקדמי התוכנית יציגו אותה לציבור, יענו לשאלות וישמעו את טענות הציבור. חשוב מאד להגיע לערב "שיתוף ציבור" זה, שיתקיים ביום שלישי בערב, 24.7, בשעה 20.00, במתנ"ס פיליפ ליאון. נוכחות מסיבית של תושבים, והתנגדות לתוכנית, תבהיר ליוזמיה כי הם טעו בבחירת המקום להקמת בסיס מכללות צה"ל.

 

וועד עין כרם מנהל מאבק עיקש נגד התוכנית מן הטעמים הבאים:

1. שטח הבנייה המוצע למכללות הינו 35,000 מ"ר מעל הקרקע, ו- 42,000 מ"ר מתחת לקרקע – כלומר חציבה של הגבעה לעומק של כ- 5 קומות. זוהי מסת בנייה אדירה. עבודות הבנייה יחריבו את כל מה שעל הגבעה: הרס טרסות, כריתת כ- 1,000 עצים, חיסול החי והצומח, והרס המורשת הארכיאולוגית העשירה (כנראה ברובה מימי בית ראשון) ששרדה על הגבעה במשך אלפי שנים. התוכנית מקודמת ללא הכנה של סקר רציני להערכת נזקי התוכנית.

 2. הקמת המכללות באזור הררי ללא תשתית תחבורתית ראויה יביא לעומס קיצוני על הכביש הראשי החוצה את עין כרם. כניסת רכבים למתחם המכללות מתוכנן ממעגל התנועה החדש בדרך כרמית – הישר אל החניון בבטן הגבעה. יוזמי התוכנית טוענים שייבנה חניון ל- 400 מכוניות, ושאר באי המכללות (לפחות עוד 1,000 איש) יגיעו בתחבורה ציבורית. זוהי פיקציה. 

 3. בקריית היובל ובקריית מנחם צפויה בשנים הבאות בנייה מסיבית למגורים בעשרות מגדלים, במסגרת תכניות פינוי-בינוי - וחלק ניכר מבנייה זו מתוכנן באגן המזרחי של עין כרם. יש חשיבות עליונה לשמירת הגבעה כריאה ירוקה שמצד אחד תשרת את השכונות הצפופות המתוכננות בקרבתה; ומצד שני, תהווה אזור חיץ ירוק שישמור, ככול הניתן, על אופי הנוף של עין כרם.

 4. רוב השטח של גבעת הטרסות מסומן כיום ביעוד של בית ספר. טענת המינהלים הקהילתיים יובלים וגנים היא שיש מחסור חריף בשטחים למבני ציבור – מחסור שיחמיר מאד עם מימוש בנייה מסיבית למגורים. ועל כן אין לתת לצה"ל שטח המיועד לקהילה. זהו טיעון חזק.

יחד עם זאת, עמדתי היא שגבעת הטרסות סומנה כשטח לבית ספר לפני שנים רבות (למעלה מ- 17 שנה) בהליך פגום, ללא תסקיר סביבתי ראוי. דינה של תכנית כזו שלא מומשה והתיישנה להתבטל. גבעת הטרסות יקרה מידי מבחינת טבע, נוף ומורשת, על מנת להפוך למגרש לבנייה. וועד עין כרם מציע פשרה בין שתי העמדות: בנייה מצומצמת של מבני חינוך בחלק של הגבעה הקרוב לכפר השוודי, ושמירה על כל השאר. כך או כך, אין להסכים להקמת בסיס צבאי סגור במקום זה.

 5. המאבק שלנו צודק במיוחד לאור העובדה שיש חלופות טובות בהרבה למיקום המכללות בקרבת הקמפוס של האוניברסיטה העברית בהר הצופים, או בגבעת רם. העירייה הובילה את הצבא לעין כרם מתוך שיקולים מוטעים, וללא שנעשתה בחינה רצינית של החלופות השונות. התוכנית קודמה ללא שיתוף ציבור, ולמרות התנגדות התושבים מסביב. ראש העירייה כופה את דעתו על התושבים, ומתעלם מצורכי הקהילה – ולא בפעם הראשונה.

  (עידכון מה- 29/7/18)

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

הקמת שכונה גדולה, 5,000 יחידות דיור במדרון התלול של רכס לבן, לרגלי מושב אורה

 

התוכנית המפורטת לבנייה ברכס לבן תוצג בפני הוועדה המחוזית, בדיון פתוח לציבור, מחר יום שלישי בבוקר, 24.7, בשעה 9.00, באולם הדיונים של הוועדה המחוזית, בבניין משרד הפנים, רחוב שלומציון המלכה 1. החברה להגנת הטבע תקיים משמרת מחאה בכניסה לבניין החל מהשעה 8.15. גם במקרה זה יש משקל להשתתפות ערה של הציבור.

להלן, בקצרה, כמה מהטיעונים הבולטים נגד התוכנית:

1. קידום בנייה ברכס לבן מחזיר אותנו אל תכנית ספדיה לבנייה במערב העיר – תכנית שנפסלה לאחר מאבק ממושך, וכיום חוזרות בשיטת הסלאמי. הסיבה העיקרית לפסילת התוכנית שרירה וקיימת גם היום: ירושלים התפשטה על שטחים נרחבים מידי, בבנייה דלילה מידי, תוך יצירת שכונות מנותקות האחת מהשנייה, והעדפת הרכב הפרטי על פני תחבורה ציבורית ראויה.

ירושלים צריכה להתפתח פנימה, בהליך של התחדשות עירונית וציפוף – ולא להמשיך ולהתפשט על שטחים ירוקים יקרי ערך, במרחק ניכר ממרכז העיר. הקמת שכונה חדשה ברכס לבן תיפגע באופן מיוחד בהתחדשות העירונית של דרום מערב העיר.

2. הרס מכלול נוף המורשת של נחל רפאים, כריתה של אלפי עצים, וייבוש מעיינות (בפרט עין לבן).

3. לשכונה, שהיא למעשה עיר נפרדת עם למעלה מ- 25,000 תושבים – יש רק נקודת כניסה ויציאה אחת – בצומת אורה. מדובר באסון תחבורתי וודאי. התוצאה של אסון זה תהיה סלילת כביש הטבעת המערבי, עם מחלפים, גשרים ומנהרות, שיביא גם לחורבנו של אגן עין כרם. ועד אז צפוי עומס תחבורה קיצוני בעין כרם כיוון שהמסלול העוקף דרך הדסה וצומת אורה לא יתפקד כראוי.

4. הבנייה ברכס לבן תביא להאצה של הליך ההתחרדות של דרום מערב העיר, ושינוי דרמטי באופייה של העיר.

יש כמובן עוד תכניות גרועות מאד בעין כרם ובסביבתה הקרובה, שנגדן אנו נלחמים. נזכיר את קו המים החמישי בעמק התימנים, את תכנית פינוי בינוי קלנר המצויה לקראת הפקדה, את תכנית כרמית-אולסוונגר, את החלטת ראש העירייה לבנות בעין כרם 9 גני ילדים ושלוחת מתנ"ס עבור הציבור החרדי, ועוד .... ב- 30 באוקטובר נלך כולנו להצביע בחוכמה בבחירות המוניציפליות.

 

(עדכון מה- 29/7/18)

 

 

 

 

צו פינוי למתחם טיילור-  תוך 90 יום

(עידכון מה-   )24.5.17

 

 

כל מתחם בית טיילור, הכולל את:

 

      -מרכז הספורט בית טיילור על כל מתקניו: בריכה חצי אולימפית, מגרשי ספורטי, משטחי דשא, חדר הכושר, והמשרדים.

      -מבנה קהילתי הכולל משרדים, אודיטוריום, סטודיו, וגני ילדים,

 

שייך לשיכון ובינוי.

 

בשנת 2007 סוכם מול שיכון ובינוי ובשיתוף העירייה, כי כל המתחם יועבר לידי מינהל קהילתי יובלים, לשימוש ופעילות עבור הקהילה, ללא תשלום, למעט דמי חכירה.

 

כיום מינהל יובלים, עדיין משלם ונושא בנטל כבד של תשלום חוב על סך 537,000 שח בפריסה ובתשלומים על חובות דמי חכירה משנת 2009.

 

בשיכון ובנוי התקבלה ההחלטה לקדם תכנית תב"ע (תכנית בנין עיר) ולבנות כ- 200 יחידות דיור, על כל שטח מתחמי בית טיילור, רחוב זנגביל. במסגרת התכנית, יהרסו המבנים הקיימים, מתנ"ס, בריכה, מועדון הנוער והמגרשים, אך הייתה הסכמה לבנות מתקנים חדשים לפי תכנית מסודרת ושילובם בתכניות החדשות.

 

לפני כחודש, התקיימה פגישה בעירייה של נציגי שיכון ובינוי עם מהנדס העיר ונציגי עיריית ירושלים, במהלך הפגישה נציגי העירייה נסוגו מההתחייבות לבנות יחד עם שיכון ובינוי את המתקנים שייהרסו ולתת מענה ראוי למתקני ציבור חדשים בתכנית החדשה במקום אלו שייהרסו.

 

בימים אלו התקבל מכתב מעו"ד, בשם שיכון ובינוי, הדורש את פינוי מתחם בית טיילור, כולל גני הילדים,  תוך 90 יום ( הספירה החלה מתחילת חודש מאי).

 

התחלנו בערוץ הידברות וגם בניסיון להשיג דחייה לפינוי באמצעות עתירה מינהלית.

עו"ד יוסי חביליו הסכים לייצג את מינהל יובלים בתביעה זו. אנו בנויים למאבק תקשורתי- משפטי, אך מקווים שערוץ ההידברות יישא פרי.

 

"אנו דורשים התייחסות לכך, שואדי היובל, לא ייהרס וייתבצע שימור השטחים הירוקים. התייחסות למבני הציבור קיימית היום וקבלת מענה לאוכלוסיות השונות הנהנות ממתקני החברה, הספורט והפנאי. מענה לנושא החנייה- שאין להמעיט בערכו בתכנון בנייה בסדר גודל כזה והתייחסות לרבדים נוספים בנושא התחבורה. וכמובן שהבנייה לא תחרוג בשום שלב מעל 200 יחידות דיור" כך דורשת הנהלת המינהל.

 

משרד השיכון והבינוי בתגובה חסרת תקדים בגסות שבא טוען: שמאחר והכל מעוגן בהסכמים משפטיים, עלינו לפנות את המתחם בהתראה קצרה, גם אם המתחם יעמוד ריק ושומם 20-30 שנה.

 

נמשיך לעדכן !

 

 

 

 

עין כרם צורפה לרשימת אתרי מורשת עולם אונסקו                                                                                    1.2.15   

 

עין כרם, הכפר ונוף התרבות שלו (הנוף החקלאי המסורתי של אגן עין כרם), צורפו לרשימה הטנטטיבית של אתרי מורשת עולם.

ההחלטה התקבלה אתמול (29.1.2015) בישיבה מיוחדת של מליאת הוועדה למורשת עולמית של הוועד הישראלי לאונסקו. באותה ישיבה הוחלט גם לצרף לרשימה את ליפתא.

בכך הסתיים בהצלחה השלב הראשון לקראת הכרזה ע"י אונסקו של עין כרם כאתר מורשת עולם. בהכנת התיק על עין כרם, והגשתו, שותפים החברה להגנת הטבע, המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, וועד תושבי עין כרם, ומינהל קהילתי יובלים.

 

ערכי מורשת בעין כרם ובאגן עין כרם

 

צירוף עין כרם לרשימה נעשה על בסיס ההבנה כי בעין כרם השתמרו ערכי מורשת יוצאי דופן ברמה העולמית (המונח הלועזי המקובל: outstanding universal values). הנחה זו נמצאת בבסיסה של חוות הדעת המקצועית של איקומוס ישראל (Icomos היא הוועדה הבינלאומית לשימור אתרים המייעצת לאונסקו בנושא מורשת עולמית) שהוכנה ע"י אדריכל גיורא סולר.

בעין כרם התקבצו מספר ערכי מורשת ברמה הלאומית והבינלאומית (צירפתי 3 צילומים מהחודש האחרון):

(1) הבנייה הכפרית הערבית, שהגיעה בעין כרם להישגים מרשימים. היא משלבת מרכיבי סגנון עירוני ואלמנטים אדריכליים מהעולם העתיק.

(2) הקדושה של עין כרם לעולם הנוצרי, בדומה לירושלים, בית לחם ונצרת. קדושה שהביאה להקמתם של מספר מתחמים כנסייתיים מרשימים בעיצוב האדריכלות והנוף שלהם. בעין כרם מצויים שלושה אתרים קדושים: (א) מתחם הביקור, מקום שהייתה של מרים אצל אלישבע, בדרכה ללדת בבית לחם. המפגש בין שתי הנשים ההרות הוליד את תפילת ה- Magnificat (תפילה השואבת מתפילת חנה, אמו של שמואל הנביא), תפילה שזכתה להלחנה בידי גדולי המוסיקאים של המערב. (ב) מתחם יוחנן בהרים, מקום הולדתו של יוחנן המטביל. (ג) מעיין מרים.

(3) נוף התרבות של עין כרם כולל את הכפר הבנוי ואת אדמות העיבוד ההיסטוריות שלו, אדמות הבנויות במערך מרשים במיוחד של טרסות, בהן פזורים מעיינות נקבה, שומרות, גתות, מערות יקב, בורות מים, ומגוון מתקנים חקלאיים עתיקים. האזור עשיר במיוחד בשרידים קדומים מימי בית ראשון, בית שני והתקופה הרומית-ביזנטית, בהם מספר גדול של מערות קבורה חצובות. נוף התרבות של עין כרם משלב טבע רב עוצמה (נוף הררי דרמטי ועושר החי והצומח) עם מעשה ידי אדם במהלך אלפי שנים בהן התקיים במקום ישוב שהתפרנס בעיקר מגידול גפנים (וייצור יין), תאנים וזיתים. נזכיר כי עין כרם מזוהה עם בית הכרם של ימי המקרא והמשנה.

גבולות האתר המיועד להכרזה כוללים בנוסף לכפר הבנוי, גם מספר מכלולים מרשימים המצויים על אדמות הכפר המסורתי, ובראשם עין חנדק (מערכת בית שלחין שלמה, שמקורה בעשייה מלכותית מרשימה מימי בית ראשון ו/או בית שני), הגן הלאומי המוצע עין כרם (ועצי הזית העתיקים), העמק הנעלם (היורד מצומת אורה), חלק ניכר מיער ירושלים, והמורדות המזרחיים של הר חרת.

הייחוד של עין כרם הוא בשימורו של מכלול שלם המשתרע סביב סביב, מהגלעין העתיק של הכפר ועד לקצה אדמות העיבוד שלו. בשטחים הרריים אלו, שדורגו בטרסות, נבנו שומרות בהן התגוררו משפחות החקלאים בתקופת הקיץ והסתיו. מבנים אלו הבנויים באבן יבשה הם שריד מרגש לסגנון החיים שהיה נפוץ בימי המקרא והמשנה, וקם לתחיה בימי הכפר הערבי.

נציין כי באותו מרחב גיאוגרפי (אגן עין כרם) מצויים גם אתרי הלאום הבולטים של מדינת ישראל המתחדשת, יד ושם, והר הרצל. הם לא נכללו בשלב זה בגבולות האתר המיועד להכרזה.

 

מהו השלב הבא?

 

השלב הבא צריך להוביל להכרזה בפועל של עין כרם (הכפר ונוף התרבות שלו) כאתר מורשת עולמי, ע"י אונסקו. מלבד הצורך במימון, נצטרך להתגבר על מספר מכשולים כבדים:

1. תנאי להכרזה יהיה ניהולו של האתר על ידי גוף שייקח עליו אחריות ויתחייב לשמור עליו. בשלב זה נראה כי עיריית ירושלים אינה מעוניינת בכך. היא אינה תומכת בשימורו של הכפר והמרחב החקלאי שמסביבו כיחידה ערכית אחת. נקווה שעמדה זו תשתנה בעתיד הקרוב. נציין כי באופן יוצא דופן, והראוי להערכה מיוחדת, חבר מועצת העיר ויו"ר הוועדה לשימור של עיריית ירושלים, אדריכל תמיר ניר, נרתם לעזור לשימור עין כרם ולקידום הליך ההכרה בעין כרם כאתר מורשת עולמי. נקווה כי יצטרפו אליו מקבלי החלטות נוספים, ובראשם ראש העיר ניר ברקת.

2. תנאי נוסף יהיה מניעת התדרדרות האתר בשל ריבוי תוכניות הבנייה והפיתוח המקודמות בימים אלה בעין כרם ובאגן הסובב את הכפר. אין ספק כי חלק מפרויקטים אלה, אם יתממשו, צפויים לפגוע קשה בסיכויי ההכרזה של עין כרם. למשל, הקמת תחנת השאיבה הענקית בצומת כרם, הקמת מגדלים גבוהים בצמוד לכפר (בכרמית ובקריית היובל מערב או על קו הרכס בצומת אורה), למשל פגיעה נוספת באזור המעיין בשל הקמת מלון גדול, ועוד.

3. בדרך להכרזה ישנם גם מכשולים פוליטיים שיכולים לנבוע ממערכות היחסים בין ישראל לפלסטינים, ובין ישראל לארגון אונסקו.

 

ולסיכום

צירוף עין כרם לרשימה הטנטטיבית של אתרי מורשת עולם מהווה הישג חשוב. הוא מחזק את הסיכוי לשמור על עין כרם מפני יוזמות בינוי ופיתוח לא מידתיות. הוא מגביר את המודעות לערכי השימור הטמונים בעין כרם בקרב מקבלי ההחלטות.

נסיים בהבעת תודה לכל מי שפעל לקידומו של מהלך חשוב זה. תודה מיוחדת לאלו שעמלו קשה להכנת החומר הנדרש למהלך המוצלח הזה, ובהם ציפי רון, דנה מרגליות, בניה בן-נון, בן עופרים ואנוכי – וזו רק רשימה חלקית. ובהצלחה לכולנו בהמשך הדרך.

נוסיף כי אנו מאחלים הצלחה גם לצוותים הנאבקים לשימורו של הכפר ליפתא. אתר יוצא דופן הראוי להגנה, לשיקום מידי, ולהכרזה כאתר מורשת עולם.

 

כל טוב ושבת שלום,

רון חביליו

 

 

הקמת מלון ברחוב המעיין בעין כרם דיון, ערעור ומידע כללי                                                                        14/12/14

 

לפני ימים ספורים נודע לנו שרשות הרישוי בעירייה אישרה בנוהל לא תקין את הבקשה להיתר של מלון גדול בצמוד למעיין. האישור התקבל במחטף, בחשאי ומאחורי גבם של המתנגדים ושל חברי הוועדה המקומית. החלטת רשות הרישוי נוגדת את חוות הדעת של מנהל השירות ההידרולוגי ואת החלטת וועדת השימור העירונית – שמצביעות על הסכנה החמורה לפגיעה במעיין. הקמת המלון מחייבת עבודות חציבה מסיביות בטרסה הגבוהה ובמצוק שבגב ההר – מה שיביא לפגיעה קשה בנקבות המעיין, עד כדי ייבושו הסופי של המעיין.

 

ביום רביעי הקרוב, 17.12.2014, בשעה 8.30, יתקיים דיון בבית המשפט העליון על הערעור שהגשנו נגד החלטת השופט דוד מינץ לדחות את העתירה שהגשנו לבית המשפט המחוזי. אנו סבורים כי התב"ע של המלון בלתי חוקית, ואושרה תוך מרמה. היא שונה באופן מהותי מהתוכנית שהופקדה ועמדה לדיון בפני וועדות התכנון וחורגת במידה ניכרת מההחלטות שניתנו. הנכם מוזמנים לבוא לדיון בבית המשפט.

ולהלן הסבר קצר:

 

הבקשה להיתר אושרה ברשות הרישוי, תוך עקיפת הועדה המקומית, התעלמות מהמלצות וועדת השימור העירונית, התעלמות מחוות הדעת של מנהל השירות ההידרולוגי. וכן בניגוד להחלטות מוסדות התכנון, ובניגוד להוראות התב"ע. חשש כבד לשיקולים זרים. עבודות החציבה להקמת המלון יפגעו קשה במעיין הקדוש לעולם הנוצרי, עד כדי סכנה לייבושו. התושבים נחושים להביא לביטול ההחלטה.

חשדות להתנהלות בלתי תקינה מלווים את פרשת המלון מראשיתה. לעמדתנו, התב"ע של המלון אושרה במרמה ואינה חוקית. עתרנו לבית המשפט המחוזי, באמצעות משרד עורכי דין מלחם-גיטליץ, על מנת שיורה על ביטול התב"ע, או התאמתה להחלטות וועדות התכנון. פרקליטות המדינה הודתה בצעד חריג ואמיץ: "צורתו של המבנה המופיע במסמכי התכנית שפורסמה למתן תוקף שונה באורח משמעותי, מכל כיוון שבו נבחר להביט עליו, מהמבנה המופיע במסמכי התכנית המופקדת ..... המדובר לאמיתו של דבר במבנה שונה לחלוטין." השופט דוד מינץ, דחה את עתירת התושבים בטענה פרוצדוראלית של שיהוי בהגשתה. בפני בית המשפט העליון תלוי ועומד ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי. הדיון בערעור נקבע ליום רביעי 17/12, שעה 9.00.

 

בעוד מתקיים התהליך המשפטי, פעלה עיריית ירושלים לקדם מתן היתר בנייה ליזם המלון. התנגדות הוגשה ע"י וועד תושבי עין כרם, וע"י המועצה לשימור אתרים, וזאת בין היתר בשל הפגיעה הקשה הצפויה למעיין. המעיין הוא חלק ממפעל הנדסי מרשים שמקורו בימי בית ראשון או בית שני. זהו אחד מאתרי העלייה לרגל הקדושים ביותר לעולם הנוצרי ומוקד תיירות מהחשובים בארץ. מוסדות התכנון פסקו בעבר שאין לקחת סיכון לפגיעה במעיין, ודרישה זו נכללה בהוראות התב"ע של המלון. חוות דעת של מנהל השירות ההידרולוגי קבעה: "קיים בהחלט סיכוי סביר שמעיין עין כרם עלול להיפגע במהלך העבודות להקמת המלון". בשל הסכנה המוחשית להמשך הנביעה של מעיין עין כרם החליטה וועדת השימור העירונית, בראשות חבר המועצה תמיר ניר, להמליץ לוועדה המקומית שלא לאשר את הבקשה להיתר עד אשר יוזמן אליה נציג מטעם השירות ההידרולוגי וישלול סכנה למעיין.

על אף כל זאת נעשה ניסיון לבצע מחטף. סעיף לאישור המלון נכלל ברגע האחרון ובמפתיע, בסדר היום של ישיבת הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ביום 5.11.2014, בצירוף המלצה וחוות דעת של אגף מהנדס העיר, לאשר את הבניה, מבלי לזמן את המתנגדים, ומבלי להביא לידיעה את החלטת וועדה השימור. המחטף סוכל ברגע האחרון, בעיקר בשל הלחץ שהפעיל יו"ר וועדת השימור העירונית, תמיר ניר, ובזכות המודעות והזהירות של מספר חברים בוועדה המקומית שהתכנסה בראשות ממלא מקום יו"ר הוועדה, הרב יוסי דייטש.

 

שני ימי עבודה בלבד לאחר מכן, ב- 9.12.14, ובחשאי, אישרה רשות הרישוי את הבקשה להיתר של המלון. יצוין כי רשות הרישוי מורכבת משני אנשים בלבד (יו"ר הוועדה המקומית, קובי כחלון, ומהנדס העיר שלמה אשכול, או מי מטעמם), והיא אינה מוסמכת לדון בתיק מסובך והנתון להתנגדות הציבור.

נראה כי יש בעירייה מי שמעוניין לקדם את הקמתו של המלון בכל מחיר – גם על חשבון טובת הציבור ושמירה על המעיין, וגם על חשבון שלטון החוק. הבקשה להיתר בנייה למלון אושרה ללא ידיעת חברי הוועדה המקומית, תוך מסירת מידע מוטעה לציבור: ב- 12.12.14, שלושה ימים לאחר אישור הבקשה להיתר ברשות הרישוי, מסר דובר העירייה, בתגובה לתקשורת, כי "התיק אינו בשל ולכן הנושא טרם הועלה לדיון בוועדה המקומית."

 

המלון המתוכנן, ובו 35 חדרים/צימרים, לא נועד להקל על המחסור החריף בחדרי מלון בירושלים. אלא לזכות בזכויות בנייה מופלגות שהן ללא כל קשר למקובל בעין כרם. הקמת המלון תיפגע בכוח המשיכה התיירותי של עין כרם, ובסיכוי להכרזת עין כרם כאתר מורשת עולמי. הפגיעה הצפויה במעיין מרים, עד כדי ייבושו הסופי, תגרום נזק לתדמיתה של מדינת ישראל כאמונה על המקומות הקדושים. למעלה משלושה מיליון תיירים, צליינים ומטיילים בשנה מבקרים בעין כרם ובמעיין הכפר.

 

רון חביליו         

ronhavilio@hotmail.com

www.havilio.com

 

 

 

 הרס הנוף והקמת מגדלים, משרדים ומסחר באגן אורה- קרית מנחם- עין כרם                           4.12.14

 

לאחרונה החלה תוכנית להקמת שני מגדלים בחלקה המרכזי של שכונת עין כרם המגדלים האימתניים מיועדים לתעסוקה, משרדים ומסחר. גובהו של המגדל המערבי דומה למגדל בהולילנד (22 קומות לתעסוקה מקבילות ל-29 קומות מגורים, אליהן יש להוסיף 5 קומות תת-קרקעיות לחניה, שחלקן נצפות מכיוון המדרון בצד דרום). המגדל המזרחי נמוך מעט יותר. נפח שני המגדלים גדול בהרבה מזה של הולילנד או של כל מגדל אחר בעיר: 1,250 מ"ר בכל קומה! מדובר ב-1,120 אחוזי בניה! אין בירושלים בנייה המתקרבת לצפיפות שכזו.

המגדלים יפגעו ובקו הרקיע של האגן כולו, בהרמוניה הנדירה של המקום, ובמשמעותו של הנוף: מרכיב אינטנסיבי של עיר מתועשת ישתלט בבת אחת על נוף טרסות מסורתי שמקורו בימי התנ"ך.

עין כרם ונוף התרבות שלה נמצאים בהליכי הכרה כאתר מורשת עולמי ובניית המגדלים תחבל בתהליך זה.

תיפגע גם בעמק רפאים, עמק לבן ומעיין עין לבן - אזור עשיר בעצים עתיקים, מעיינות ושרידים ארכיאולוגיים יקרי ערך מתקופת בית ראשון ושני ומהתקופה הביזנטית. מכלול עין כרם ומכלול עמק רפאים מתפקדים כריאה הירוקה הגדולה והאיכותית ביותר של ירושלים.

תכנית מגלומנית זו אינה תואמת את אופי האזור, הטופוגרפיה שלו, והתשתיות הקיימות. אנו באים להתריע מפני כשל וכאוס תחבורתי חמור בצומת אורה, בדרך המובילה לבית החולים הדסה, ובתוואי הכניסה הדרום-מערבית לעיר.

אנו דורשים כי ייבחנו לעומקן חלופות ראויות יותר למיקום מגדלי תעסוקה, כך שלא יחריבו מקום  ייחודי המשמר את הנוף הקדום של הארץ על מרכיביו השונים. נוף שמחובתנו להעבירו בשלמות לדורות הבאים.

מנהל קהילתי יובלים, הגיש השבוע התנגדות חריפה להקמת אזור תעסוקה/תעשייה בצומת אורה (תוכנית 54130), ובמיוחד התנגדות להקמת שני מגדלי ענק (בגובה ובנפח) מעל לעין כרם, בתוך מרחב הצומת.

קבוצה של פעילים התגייסה, ופתחה דוכן החתמה במרכז עין כרם, וברחבת המרכז המסחרי בקריית היובל. במהלך שבוע אחד בלבד נאספו 386 התנגדויות חתומות בפני עורכי דין (שהתנדבו למשימה).

 

בנוסף, הופצה לאחרונה עצומה אינטרנטית עליה חתמו עד כה למעלה מ- 1300 אזרחים החרדים לגורלו של אגן עין כרם וכואבים את הנזקים הכבדים הצפויים ממימוש התוכנית. הנכם מוזמנים לצרף את שמכם לעצומה (להקליד: עצומה - מתנגדים למגדלים מעל עין כרם). העצומה מופנית לוועדה המחוזית שבכוונתה לאשר את התוכנית.

 

במסמך ההתנגדות נכתב כך: "אנו קוראים לחברי הוועדה המחוזית לבטל את שני המגדלים המסיביים שיפגעו קשה בעין כרם ובתמונת הנוף מס' 1 שלה. אין לגעת באייקון מרכזי של אזור ירושלים באגרסיביות שכזו. מדובר בנוף תרבות שהתגבש במהלך מאות ואלפי שנים, עלינו לשמור עליו ולהעבירו לדורות הבאים. זוהי דרישה חד-משמעית הנשענת גם על שיקולים נוספים (תיירות, תחבורה, אופייה הרצוי של ההתחדשות העירונית במרחב יובלים-גנים)". כמו כן, קיימת התנגדות להקמת אזור תעשיה באורה שישתרע על פני כ-80 אלף מ"ר.  הקמת המגדל, טוענים המתנגדים תביא לכאוס תחבורתי, כולל עומס/חסימה בדרכים המובילות לבית החולים הדסה עין כרם והריסתו כליל של הנוף הירוק במתחם זה.

 

 וכמובן, מאבק התושבים בשופרסל שלי, ("העושק")להורדת מחירים משמעותית

הפגנות מדי שבוע, דוכן הסברה, הסעות לקניות בסופרים זולים יותר, וקמפיין אינטרנטי משמעותי.

המאבק הסתיים בהורדת מחירים משמעותית בשופרסל שלי קרית היובל, ובהבטחה להורדת מחירים לאחוז משמעותי מהמוצרים עד לרמת המחירים בשופרסל דיל.

 

רוצים להיזכר? זו הקריאה וחלק מהתוצרים:

 

הצטרפו למאבק שלנו בשופרסל "שלי" קריית יובל!
חתמו על העצומה שלנו:        http://www.atzuma.co.il/boycottsupersal
עשו לנו לייק בפייסבוק:        https://www.facebook.com/supersalyovel
ביוטיוב:             http://www.youtube.com/watch?v=SDUPWonvUPc
פרגנו לנו בתגובות: http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4475787,00.html

 

 

 

פיליפ ליאון

יובלים | פיליפ ליאון

פעילויות חוגים מגוונות לילדים, נוער ומבוגרים בתחומי אמנויות, ספורט ופנאי. במרכז פועלות תכניות ייחודיות לבעלי צרכים מיוחדים. מוקד הקליטה של המינהל של המינהל מסייע לעולם החדשים ומייצר עבורם פעילויות מיוחדות.
מרכז הספורט יובלים: מכון כושר גדול, חוגי סטודיו מגוונים, בריכה מקורה חצי אולימפית ושיעורי שחייה לכל הגילאים.
חדר כושר ייחודי לילדים, ראשון מסוגו בירושלים בליווי מדריך כושר צמוד.
טל': 6414896
רמת שרת

יובלים | רמת שרת

מגוון רחב של חוגים וסדנאות בכל התחומים: העשרה ואמנויות לגיל הרך, ילדים ונוער, חוגי מחול, חוגי ספורט, חוגי העשרה וסדנאות למבוגרים.
שיתוף פעולה הדוק עם בית הספר מנשה אלישר, בנושאים קהילתיים, אירועים ופעילויות של חוגים ומסגרות של צהרון וקייטנות.
קורסי מנהיגות קהילתית ומעורבות תושבים.
מרכז מוזיקה מוביל בתחומו.
טל': 6320666
הסנפלד (שטרן)

יובלים | הסנפלד (שטרן)

פעילויות נוער, קורסי מחשבים, פרוייקטים ייחודיים, ייעוץ והכוונה בנושאי תעסוקה, רווחה, העצמה אישית וקהילתית, ליווי לועדי בתים. פעילויות מגוונות לאוכלוסיה המבוגרת: קהילה מטיילת, מועדון 50 פלוס, "קהילה תומכת"- לקשישים המעוניינים להישאר בביתם ולהינות מתכנית תרבות ואב בית מלווה.
קפה שבח- קפה נוער שהכנסותיו חוזרות למען פעילויות ומועדון לנוער.
טל': 6418344
עין כרם

יובלים | עין כרם

עידוד יזמות קהילתית ושיתוף ציבור. פורומי פעולה בנושאי: חינוך, תרבות, קהילה, איכות הסביבה, תחבורה, תיירות ועסקים. זכויות קניין ובנייה, מחקר והיסטוריה. פעילויות מגוונות וייחודיות בתחומי תרבות ואמנות, דגש על חיבור לטבע, לשכונה, ליוצרים ואמנים מקומיים. מסיק זיתים קהילתי, פסטיבל עין כרם הנפלא המתקיים מדי שנה. מיזמים חברתיים וקהילתיים: נפלאות עין כרם- מיזם תעסוקה של נשות הכפר המוכשרות המארחות וותורמות לעידוד התיירות. הישיבה החילונית פועלת בעין כרם והן המניין הקהילתי.
טל': 6421539
בית טיילור

יובלים | בית טיילור

מרכז הספורט בית טיילור: בריכה מקורה חצי אולימפית, בריכה לפעוטות, משטחי דשא מטופחים, זמנים מוגדרים לשחייה נפרדת לגברים ונשים, ענף שחייה אומנותית אולימפי.
טל: 6310483
בית טיילור, במבנה העליון ממוקמים גנים לגיל הרך, פאן גן ושטחי משחק חיצוניים.
אודיטוריום בית טיילור למופעים ואירועים קהילתיים עם מערכות קול ותאורה מתקדמים ואיש סאונד מקצועי המלווה לכל אירוע. סטודיו למחול וספורט.
טל': 6443222
בית וגן

יובלים | בית וגן

מתנ"ס בית וגן, עבר לניהול עצמאי וניפרד ממינהל יובלים.

בית רחל

יובלים | בית רחל

מרכז משפחתי פעיל, תכניות להורים ולילדים. מענה רחב בתחומי רווחה וסולידריות חברתית. מגוון פעילויות לגיל השלישי: תיאטרון קהילתי, מועדון חברתי, חוגים והעשרה.
מועדון למידה וחברה לנוער, גינה קהילתית, מנהיגות קהילתית.
טל': 6430844
קמפוס ציפורי

יובלים | קמפוס ציפורי

אינו חלק ממינהל קהילתי יובלים החל מה-1/1/17
כרטיס חבר ביובלים
צרו קשר
פייסבוק