המכינה הירושלמית בקרית היובל

 

המכינה הירושלמית בקרית היובל –

דו"ח עשייה קהילתית מחזור ו'   

20/6/2016

 

לאורך השנה חולקו 43 מכינאי המכינה הירושלמית לצוותי עשייה קהילתית, כל צוות מנה בין 3-8 מכינאים, ופעל במסגרות קהילתיות בשכונה יום וחצי בכל שבוע. הצוותים מחולקים עפ"י מסגרות שחלקן המשכיות (מהבוקר עד הערב) וחלקן מחולקות (בוקר או אחה"צ). המכינאים פעלו במסגרות במשך 8 חודשים וסיימו בשבוע שעבר (10.6). בנוסף ביצעו המכינאים כ-4 פרויקטים קהילתיים משותפים.

מסגרות ילדים

עבודה בשיתוף בית רחל ובי"ס ארגנטינה –

עבודה בבית ספר ארגנטינה - צוות שמנה 7 מכינאים שביצעו משימות מגוונות – סיוע בכיתות חינוך מיוחד, בגן הילדים, חונכויות פרטניות לימודיות ורגשיות, העברת שיעורי העשרה, ולקיחת חלק בארגון אירועי שיא ובפרויקטים חברתיים בבית הספר. הפקנו יחד עם בית הספר אירוע לציון הסיגד, השתתפנו באירוע פורים בבית הספר ולקחנו על עצמנו את הפעלת קייטנת הפסח.

ביום רביעי אחר הצהריים מפעילים חמישה המכינאים מרכז פעילות בבית הספר. הפעילות מתמקדת בעזרה לימודית, רגשית וחברתית, פעילות העשרה ןפנאי עבור ילדי השכונה.

בית הספר גואטמלה (קריית מנחם) – צוות שמנה 3 מכינאים אשר מלווים ילדים בעלי קשיי למידה במרכז הלמידה הייחודי של בית הספר, ביצעו חונכויות פרטניות לילדים בעלי חסך רגשי ולימודי, והשתלבו כסייעים בכיתות השונות.

ליגת השכונות – צוות של שלושה מכינאים פעלו בפרוייקט 'ליגת השכונות' (של הפועל קטמון), במסגרתו מגבשים קבוצות כדורגל לבנים בכיתות ד-ו  העוברים פעילות חברתית ואימונים מקצועיים, ומתחרים עם קבוצות נוספות בעיר. מלבד הפעילות  השבועית מלווים המדריכים את הילדים בטורנירים.

 

מסגרות נוער

חט"ב זיו – צוות שמנה 6 מכינאים שהשתלבו בכיתות החינוך המיוחד, ביצעו חונכויות פרטניות במרכז הלמידה המיוחד ועיבו את התרבות והרוח בבית הספר, ביוזמות בהפסקות, בחגים ובאירועים שונים.

מועדון וולטה – צוות שמנה 2 מכינאיות שתופקדו כחונכות פרטניות ומורות פרטיות לבני הנוער במועדונית.

תיכון ליידי דיוויס – צוות המונה 7 מכינאים, הפועלים בימי שלישי ורביעי בבית הספר – עבדו באופן פרטני עם תלמידים במרכז הלמידה, הובילו את מועצת התלמידים בית הספר וליוו תלמידים ביוזמות חברתיות שונות.

קבוצות מנהיגות מיוחדות – צוות שמנה 4 מכינאים שהעבירו קורס הדרכה לנערים חרשים מבי"ס כי"ח בשעות אחה"צ.

מסגרת קשישים

צוות שמנה 5 מכינאים, שתופקדו כחונכים ומלווים של קשישים בשכונה בהנחיית מרכז הרווחה אשר יוצר את הקשר עם הקשישים ומלווה את המכינאים. בנוסף פעלו המכינאים במועדון אלווין לקשישים והקימו ותפעלו בית קפה ומועדונית לקשישים במתנ"ס שטרן.

 

 

מסגרות מיוחדות

גן רימונים – צוות שמנה 7 מכינאים שפעלו בגן רימונים לילדים עם הפרעות התנהגות. המכינאים פעלו בששת הגנים הנמצאים במתחם ומהווים חלק אינטגרלי מצוות הגן. בימי רביעי אחר הצהריים הדריכו המכינאים בצהרון המיועד לילדי הגן שנשארים לאחר שעות הפעילות של הגן.

אלווין– צוות שמנה 6 מכינאים, שפעלו בימי שלישי ורביעי בבוקר בכפר אלווין לבוגרים בעלי פיגור ("הכפר השוודי"). המכינאים העבירו פעילויות חברתיות, חוגים, ליוו לאירועי תרבות ויציאה מהכפר ומלווים את תושבי הכפר באופן פרטני. בפורים קיימה המכינה כולה הפנינג חג בכפר אירוע שיא שמטרתו יצירת קשר בין חניכי המכינה לתושבי אלווין.

זוסמן – צוות המונה 3 מכינאיות שבימי רביעי אחה"צ פעלו במרכז המהווה חלק מלשכת הרווחה לחרשים בירושלים, ומפעיל בו את תכנית המשפחות המיועדת להורים חרשים וילדיהם. המכינאים העבירו את פעילויות הילדים במרכז.

גדולים מהחיים – צוות שמנה 3 מכינאים שהגיעו בימי רביעי אחה"צ למחלקה האונקולוגית בהדסה והעבירו פעילויות פנאי לילדים חולי סרטן ומשפחותיהם.

מסגרת ציבורית

צוות שמנה 5 מכינאים שפעלו במסגרת ארגון "המשמר החברתי" ונכנסו כמשקיפים לדיונים במליאת הכנסת ובעדותיה השונות, וביצעו מעקבים על החלטות וכתבו דו"חות על הדיונים במטרה להנגיש את המידע לציבור ולהגדיל את השקיפות.

פעילויות ופרויקטים נוספים שנעשו השנה:

-          ליווי ילדים ונוער מהשכונה – בנוסף לחונכים מצוות ארגנטינה, כ7 מכינאים נוספים פוגשים ילדים ובני נוער מהשכונה לחונכות פרטנית.

-          עזרה  בסידור, ארגון, תפעול ופרסום חנות בגדי היד השנייה ברחוב ברזיל, מול מתחם המכינה.

-          חלוקת תפוח בדבש והיכרות עם תושבי השכונה בבתיהם בראש השנה.

-          חלוקת משלוחי מזון לנזקקים עבור חגי תשרי.

-          לקיחת חלק בהפעלת אירוע "לראות את-יופה",ציון חג הסיגד  והפנינג פורים בבי"ס ארגנטינה.

-          ארגון הפנינג ניקיון של הואדי מתחת לרחוב אולסוונגר ובין הבנינים ברחוב בשיתוף עם התושבים ותוך הפעלת הילדים ובני הנוער ברחוב.

-          צביעה ושיפור חזות הבנינים ברחוב אולסוונגר.

-          בניית שבילים וטרסות ביער ירושלים

-          שותפות בארגון הפנינג פורים השכונתי "משתה המלך"

-          ארגון והדרכת קייטנת פסח שכונתית בהשתתפות 120 ילדים

-          סיוע בניקיון בתים של קשישים לקראת פסח

 

-          כחלק מהתפיסה הקהילתית של המכינה מאומצים כל זוג מכינאים ע"י משפחה תושבת השכונה, ומגיעים אליהם לארוחות שבת וזמנים נוספים במהלך השבוע. פרוייקט זה מאפשר הכרות של תושבי השכונה עם המכינה וחניכיה ובראש ובראשונה מהווה את הקשר הבלתי אמצעי והחיבור הישיר של המכינאים לתושבי השכונה.

 

 

 

 

 עידכונים קודמים:

 

לקראת פסח במכינה הירושלמית                                        24/3/15

 

אנחנו לקראת השליש האחרון של השנה אצלנו במכינה הירושלמית, ורצינו לספר ולעדכן אתכם קצת במעשינו כאן בשכונה.

למי שלא מכיר, המכינה, שממוקמת ברחוב ברזיל 31, מונה 42 בני נוער נפלאים שדחו את השירות הצבאי בשנה. בשנה זו עושים עשייה קהילתית בקריית יובל, לומדים לימודי העשרה וחיים חיי קבוצה ושיתוף. כולם מוזמנים כמובן לבוא לבקר ולהתעניין!

בתחום העשייה הקהילתית אנחנו פועלים בקביעות במסגרות רבות בשכונה, החל במסגרות חינוכיות עם ילדים ובני נוער, דרך קשישים ועד לעבודה עם בעלי צרכים מיוחדים. עד כה השנה קיימנו מספר אירועים קהילתיים, ביניהם הפנינג ילדים ומשפחות, הדלקת נרות עם קשישים בודדים - "נר מחבר" בחנוכה, אירוע ט"ו בשבט בבוסתניה יחד עם קבוצת משו-משו, לקחנו חלק בארגון מסיבת הפורים האדירה בבי"ס ארגנטינה ועוד.

השבוע, ביום המעשים הטובים, אנו מארגנים מפגש ופעילות משותפת עם דיירי אלווין (הכפר השוודי), מסגרת בה אנחנו פועלים באופן קבוע במשך השנה, שמטרתה ליצור קשר והיכרות בין חניכי המכינה לבין דיירי המקום, בעלי הצרכים המיוחדים.

לפנינו עשייה רבה לחודשים הקרובים, נשמח אם תגיעו ותקחו חלק!

 

בחופש פסח הבא עלינו לטובה תתקיים הקייטנה המסורתית במתחם בי"ס ארגנטינה. הקייטנה תפעל בתאריכים 29.3-1.4 ופתוחה לילדים מכל השכונה בגילאי גן חובה ועד כיתה ו'. מתוכננות בקייטנה הרבה פעילויות מדהימות, והתשלום עליה סמלי בלבד לכיסוי הוצאות (עוד יש לנו מקומות, מוזמנים ליצור קשר לפרטים עם טל 054-6544373).

 

פרוייקט נוסף שמתחיל השבוע הוא בית קולנוע לנוער, בחינם! הערב יתקיים אחת לשבועיים במקלט של בי"ס ארגנטינה. ערב ההקרנה הראשונה יערך בתאריך 29.3, יום ראשון הקרוב, בשעה 20:30. אם אתם בני נוער בכיתות ז-יב – מוזמנים מאוד להגיע לסרט, פופקורן וחברה!

 

גם למבוגרים בשכונה חשוב לנו לייצר מפגש ותוכן, ולכן החלטנו לייצר רצף של שלושה מפגשים פתוחים לקהל הרחב, בהם יהיו הרצאות בנושאים שונים ומעניינים שנוגעים לחיי היום יום של כל אדם, עם מורי המכינה המקצועיים. מובטח כיבוד טעים ומפגש נעים עם תושבי השכונה. פרטים בקרוב!

 

עבור אוכלוסיית הקשישים, מספר חבר'ה יזמו פרוייקט שנקרא "עגלת הזהב" – חיבור בין בני נוער מתנדבים בשכונה לקשישים לצורך סיוע בקניות בסופר, כדי לעזור בסחיבות במעלה המדרגות הרבות שיש לנו בשכונה... אם אתם רוצים להצטרף לפרוייקט  כדי לקבל עזרה בקניות או כדי להתנדב מוזמנים ליצור קשר.

פרוייקט נוסף שאנחנו עובדים עליו ביחד עם "קהילת הדרור" בשכונה הוא "חפש את המטמון" שכונתי. מסלול העובר דרך רחובות השכונה ומספר את סיפור הקמת המדינה והציונות דרך שמות הרחובות. המסלול ייחנך ביום העצמאות, ובאמצעות אתר אינטרנט דרכו יופעל, יהיה פתוח ליחידים, קבוצות ומשפחות שירצו לבצע את הפעילות באופן עצמאי ובכל זמן.

 

מקווים לחודשים נוספים של עשיה ויצירה!

 

אם אתם רוצים לקבל מידע או להצטרף לפעילויות שלנו

 

אתם מוזמנים ליצור קשר עם רכזת המכינה תמר 052-3342334

 

 

 

 45 חברי  המכינה הקדם צבאית כבר כאן                                                                      11/14

 

על נקודת הזינוק לשנה של תרומה לקהילה

 

המכינאים בני נוער, דחו את השירות הצבאי בשנה, לטובת התנדבות ותרומה לקהילה, הגיעו לירושלים ברגל, לאחר  טיול של ארבעה ימים, ישירות למבנה המכינה הירושלמית, שברחוב ברזיל 31, קרית היובל.

 

המכינאים, יתחילו בעבודה ארכיאולוגית בדרום במרכז שפירא, עבודה זו היא בתשלום, כדי לקחת חלק בהוצאות למימוש התכנית השנתית.

 

המכינאים הגיעו עם המון מוטיבציה ורצון לעשייה ומעורבות בשכונה. צוות המדריכים והמכינאים יתחילו לעבוד על פרויקטים שונים מתחומי עשייה שונים, הם ייקחו חלק  באירועים ובראש השנה, כבר תפגשו אותם מחלקים תפוח ודבש ברחובות קרית היובל.

 

זו השנה החמישית שהמכינה הקדם צבאית פועלת בקרית היובל , דחיית השירות הצבאי והשתתפות בתכנית של המכינה הקדם צבאית חושפת את הצעירים לפעילות ערכית וחברתית מגוונת בשלושה צירים: למודית, חברתית ותרומה לקהילה.  התכנית השנתית, כוללת לימודי העשרה בתחום של חברה ישראלית, יהדות, מנהיגות לימודי רוח והמטרה היא העצמה של אקטיביזם חברתי, תודעה חברתית ופיתוח מנהיגות. המכינאים חיים בתנאי פנימייה במסגרת קבוצתית כקומונה שלכל פרט יש תפקיד והן בפן החברתי כתרומה לקהילה.

 

תמר יהל, רכזת הדרכה ועשייה קהילתית במכינה: "אני מזמינה כל תושב שיש לו רעיון לפעילות מיוחדת, לעשייה משותפת או שהוא מכיר מישהו שצריך עזרה, לפנות אלינו ואנו נשמח לכל קשר ויזמה לשיתוף פעולה."

 

 

המכינה הקדם צבאית "הירושלמית"                                                                        10.4.2014

 

המכינה הקדם צבאית "הירושלמית" שיושבת בקרית יובל הוקמה על ידי 6 קהילות צעירים החיות בירושלים, רובן מרוכזות בשכונה.
חברי הקהילות התאחדו והחלו לעמול על הקמת תוכנית חינוכית בתנאי פנמיה לפיתוח אחריות ומנהיגות חברתית, בסיוען הרחב של מנהל קהילתי "יובלים" ועמותת "רוח חדשה".
בשנתה הרביעית מונה המכינה 43 חניכים, העוסקים בלימוד תכני מנהיגות, החברה הישראלית, יהדות ולימודי רוח למיניהם, לצד התנדבות ועשייה קהילתית בשכונה ובקריית מנחם השכנה. בשבוע החולף החליטו חניכי המכינה להקדיש את הזמן לעשייה חברתית ותרומה לשכונה ועמלו על מספר פרוייקטים במקביל בשיתוף המינהל הקהילתי ומתנ"ס בית רחל בפרט.
בין הפרוייקטים שיזמה המכינה, קיימנו מזה שנה השלישית קייטנה קהילתית של שלושה ימים לילדי השכונה, הקייטנה כללה כ-40 ילדים בעיקר משכונת קרית יובל שנההנו מפעילויות מגוונות וביניהן טיולים, סדנאות מחול ומוזיקה, פעולות יצירה, ולימוד על מדינות העולם.

בנוסף יזמנו והוצאנו לפועל בימים אלו שני פרויקטים ברחוב ברזיל. האחד הוא שיפוץ, פירסום ומיתוג המרכז המסחרי ברחוב והעלאת המודעות לקיומו. כחלק מפרויקט זה התקיים ביום שלישי ה8/4 אירוע שכונתי במרכז שכלל ערב סרט, הפעלות נגרות לילדים, בר סלטים למכירה, עמדת הסברה על יתרונות קניה של בגדי יד שניה ומכירתם. אירוע זה הוא נקודת שיא לאחר חודשים של עבודה בתפעול וארגון "החנות שלנו", חנות קהילתית למכירת בגדי יד שניה, וכמה ימי שיפוץ של המרכז המסחרי. היו הרבה שכנים ונהננו מזמן איכותי יחד.
היוזמה השניה היא שיפוץ והנגשת שביל הגישה בין הבתים ברחוב לכייון המפלצת. הפרויקט כולל ניקיון של השביל, פינוי פיזי של צמחים המפריעים להתניידות במקום, בניית פינות חמד ועוד.
העבודה רבה והינכם מוזמנים להצטרף אלינו. בין הפרויקטים שהצטרפה אליהם המכינה השבוע הוא שיפוץ פארק בוסתניה המאורגן על ידי קבוצת התיאטרון הקהילתי של השכונה, "משו משו", שתפס תאוצה בשבועות האחרונים בסיוע של המכינה הירושלמית וגורמים התנדבותיים נוספים.

יחד ניקשנו עשבים ופינינו את הגן, בנינו בו מקומות ישיבה ופינות חמד. בין התאריכים 17-18 בחול המועד פסח יתקיים במקום פסטיבל "תה-אטרון" החגיגי שיכלול הופעות, הצגות והרבה פעילויות לכל המשפחה – כדאי לבוא!. עוד לכבוד חג הפסח לקחה חלק המכינה בחלוקת מזון למשפחות ברחבי השכונה שאורגנה ע"י אגף הרווחה במינהל הקהילתי ומתנ"ס בית רחל.
ובנוסף, נציגים מהמכינה עזרו לקשישות ממתנס בית רחל בשכונה לנקות ולסדר את בתיהן לכבוד החג. המכינה הירושלמית ממוקדמת בשכונה ואחת המטרות העיקריות שלה הוא לקיחת חלק כמה שיותר אינטגרלי בכל המתרחש בשכונה הן מבחינת צרכים בסיסיים, יוזמות פרטיות, מאבקים ואירועים.

בחג פסח הקרב ובא הוא חג החירות נאחל שנזכה לחירות אמיתית על כל המשתמע מכך - שכל אדם זכאי לאפשרות להינות בחג עם משפחתו, להרגיש חלק מהקהילה בה הוא חי וגם לתרום בה במידה ומתאפשר לו.

 

יעל ברמן דומב

ראש המכינה הירושלמית

 

 

פיליפ ליאון

יובלים | פיליפ ליאון

פעילויות חוגים מגוונות לילדים, נוער ומבוגרים בתחומי אמנויות, ספורט ופנאי. במרכז פועלות תכניות ייחודיות לבעלי צרכים מיוחדים. מוקד הקליטה של המינהל של המינהל מסייע לעולם החדשים ומייצר עבורם פעילויות מיוחדות.
מרכז הספורט יובלים: מכון כושר גדול, חוגי סטודיו מגוונים, בריכה מקורה חצי אולימפית ושיעורי שחייה לכל הגילאים.
חדר כושר ייחודי לילדים, ראשון מסוגו בירושלים בליווי מדריך כושר צמוד.
טל': 6414896
רמת שרת

יובלים | רמת שרת

מגוון רחב של חוגים וסדנאות בכל התחומים: העשרה ואמנויות לגיל הרך, ילדים ונוער, חוגי מחול, חוגי ספורט, חוגי העשרה וסדנאות למבוגרים.
שיתוף פעולה הדוק עם בית הספר מנשה אלישר, בנושאים קהילתיים, אירועים ופעילויות של חוגים ומסגרות של צהרון וקייטנות.
קורסי מנהיגות קהילתית ומעורבות תושבים.
מרכז מוזיקה מוביל בתחומו.
טל': 6320666
הסנפלד (שטרן)

יובלים | הסנפלד (שטרן)

פעילויות נוער, קורסי מחשבים, פרוייקטים ייחודיים, ייעוץ והכוונה בנושאי תעסוקה, רווחה, העצמה אישית וקהילתית, ליווי לועדי בתים. פעילויות מגוונות לאוכלוסיה המבוגרת: קהילה מטיילת, מועדון 50 פלוס, "קהילה תומכת"- לקשישים המעוניינים להישאר בביתם ולהינות מתכנית תרבות ואב בית מלווה.
קפה שבח- קפה נוער שהכנסותיו חוזרות למען פעילויות ומועדון לנוער.
טל': 6418344
עין כרם

יובלים | עין כרם

עידוד יזמות קהילתית ושיתוף ציבור. פורומי פעולה בנושאי: חינוך, תרבות, קהילה, איכות הסביבה, תחבורה, תיירות ועסקים. זכויות קניין ובנייה, מחקר והיסטוריה. פעילויות מגוונות וייחודיות בתחומי תרבות ואמנות, דגש על חיבור לטבע, לשכונה, ליוצרים ואמנים מקומיים. מסיק זיתים קהילתי, פסטיבל עין כרם הנפלא המתקיים מדי שנה. מיזמים חברתיים וקהילתיים: נפלאות עין כרם- מיזם תעסוקה של נשות הכפר המוכשרות המארחות וותורמות לעידוד התיירות. הישיבה החילונית פועלת בעין כרם והן המניין הקהילתי.
טל': 6421539
בית טיילור

יובלים | בית טיילור

מרכז הספורט בית טיילור: בריכה מקורה חצי אולימפית, בריכה לפעוטות, משטחי דשא מטופחים, זמנים מוגדרים לשחייה נפרדת לגברים ונשים, ענף שחייה אומנותית אולימפי.
טל: 6310483
בית טיילור, במבנה העליון ממוקמים גנים לגיל הרך, פאן גן ושטחי משחק חיצוניים.
אודיטוריום בית טיילור למופעים ואירועים קהילתיים עם מערכות קול ותאורה מתקדמים ואיש סאונד מקצועי המלווה לכל אירוע. סטודיו למחול וספורט.
טל': 6443222
בית וגן

יובלים | בית וגן

מתנ"ס בית וגן, עבר לניהול עצמאי וניפרד ממינהל יובלים.

בית רחל

יובלים | בית רחל

מרכז משפחתי פעיל, תכניות להורים ולילדים. מענה רחב בתחומי רווחה וסולידריות חברתית. מגוון פעילויות לגיל השלישי: תיאטרון קהילתי, מועדון חברתי, חוגים והעשרה.
מועדון למידה וחברה לנוער, גינה קהילתית, מנהיגות קהילתית.
טל': 6430844
קמפוס ציפורי

יובלים | קמפוס ציפורי

אינו חלק ממינהל קהילתי יובלים החל מה-1/1/17
כרטיס חבר ביובלים
צרו קשר
פייסבוק