ועדת התחבורה מדווחת

 

 

עדכון מפגישת ועדת התחבורה העירונית שהתקיימה ביום חמישי ה- 26.1.17

בשעה 17:00 בעיריית ירושלים.

 

על סדר היום עלו שתי נושאים:

בעיות התחבורה באגן מלחה

בעיות התחבורה בקריית היובל.

 

כזכור הישיבה נקבעה כשבועיים לפני מועד קיומה, אך בוטלה ברגע האחרון עקב בקשת לשכת ראש העיר. גם הפעם לשכת ראש העיר לחצה על ביטול הישיבה, או הסרת נושא מלחה מסדר היום.

 

לאחר שיו"ר הוועדה, גב' פלר חסן-נחום הודעה על שינוי הנושאים שעל סדר היום, תושבי מלחה שנכחו בישיבה מחו ואף איימו לעזוב את הישיבה בהפגנתיות.

כדי להרגיע את הרוחות קיבל דרור בקל, המשמש כיו"ר וועדת התחבורה במינהל קהילתי יובלים, את רשות הדיבור.

דרור בקל הסביר לחברי הוועדה ששכונת מלחה היא חלק מהשכונות הכלולות במינהל קהילתי יובלים. דרור פירט את בעיות התחבורה הרבות העומדות בפני תושבי מלחה. בעיות חנייה ותחבורה הן ביום יום והן בעת אירועים המוניים המתקיימים מדי שבוע באזור הארנה, אצטדיון טדי שנכון להיום אין חשיבה מעמיקה למצוקת החנייה באזור. הוועדה התבקשה לתת את הדעת על המצוקה ולהמציא פתרונות לבעיות הנוכחיות ופתרונות לימים יבואו. האזור עומד לפני תכניות הרחבה ובנייה עתידיות, שינויים שנדרשת אלהם תכנית כללית עם התייחסות להשלכות המצטברות של כלל התכניות שבדרך.

אסנת לינדר, המתכננת האורבנית במינהל קהילתי יובלים, הציגה את בעיות התחבורה בקרית היובל ובעין כרם.

אשר כהן, משכונת רמת שרת-רמת דניה הציג את הבעיות הנוגעות לשכונות רמת שרת-דניה.

אנו נמשיך לעדכן ומבקשים מכם התושבים להישאר מעורבים.

 

 

השפעות ה"קו הכחול" של הרכבת הקלה על תושבי שכונת מלחה                    30/1/17

 

לאחרונה הופקדה תכנית "הקו הכחול" של הרכבת הקלה, אשר אמור להסתיים באגן מלחה.

וועד השכונה ומטה המאבק של תושבי מלחה תומכים בפיתוח התחבורה הציבורית בירושלים, אך מצאו מספר ליקויים שיש לתקנם.

 

1.      תנועה.

תוואי הקו המתוכנן עובר על צומת הכניסה הראשי של השכונה במפגש בין רחובות האייל לאגודת ספורט הפועל. לפי התוכנית הצומת ייהפך לצומת מרומזר היציאה תוך מתן עדיפות לרכבת שתחצה את הצומת כל 2-4 דקות. מצב זה יחמיר את היציאה והכניסה לשכונה שקשים כבר היום, ויגרום לפקקים לאורך כל שעות היום.

על פי התכנון הכניסה לקניון לא תבוטל, עובדה שתגרום לחסימת הצומת, שכבר כיום עמוסה בכל שעות היום.

על פי התוכנית מספר האוטובוסים הצפוי לעבור בשכונה דרך רח' האייל יגדל ב-50% - כחלק מהתוכנית של קווים מזינים לרכבת. המשמעות היא החמרה בפקקים הקיימים ביציאה ובכניסה לשכונה בכל שעות היום והלילה.

יש לדרוש שיוצגו סקרי תנועה עדכניים, ופתרונות אשר יבטיחו יציאה וכניסה סבירים אל השכונה וממנה – למשל, באמצעות הפרדה מפלסית בכניסה לשכונה.  בכל מקרה יש לבטל את הכניסה לקניון מהצומת!

2.       חניה.

כידוע, שכונת מלחה סובלת כבר היום מבעיות חנייה קשות הן ביומיום – ובעיקר באירועים המוניים. התוכנית המוצעת לא מציעה פתרון לבעיה הקיימת – ואף תחריף אותה! כיום חונים ברחובות דוד איילון ואגודת הספורט הפועל  למעלה מ-300 כלי רכב. מקובל לחשוב שהרכבת הקלה תקטין את הצורך במחצית ממקומות החניה – אולם על-פי התכנית יתבטלו 90%(!) מהחניות הללו, ויוותרו 30 חניות בלבד...

חלק ממקומות החניה הללו משרתים את תושבי רחוב הכפיר התחתון, והמחסור שייווצר לזליגת כלי רכב זרים לתוך רחובות השכונה, והחמרת בעיית החניה הנוכחית.

יש לדרוש פתרונות שיאפשרו חניה למגיעים עם רכבם לאגן המלחה, ולהבטיח מקומות חניה ייעודיים לתושבי השכונה.

3.      צמצום המרווח בין רח' אגודת ספורט הפועל לשכונה

התוכנית המוצעת מצמצמת את החיץ והעצים בין רח' אגודת ספורט הפועל לבין הבתים ברח' הכפיר. יש לכך השלכות של רעש, זיהום אוויר, רעידות, פגיעה בפרטיות ועוד.

יש לדרוש פתרונות שימנעו רעש וזיהום אוויר מוגברים לשכונה.

4.      שטחי התארגנות ותקופת העבודה

על פי התוכנית הקבלן יוכל לבחור שטח התארגנות כרצונו, כשאחד השטחים המוצעים משמש כיום חניון לבאי הגן הטכנולוגי.

כמו כן לא מתייחסת התוכנית לחסימת הצומת בעת ביצוע העבודה. הערכתנו היא שהצומת יחסם לפרקי זמן ארוכים לאורך שנים רבות. המשמעות היא קטסטרופלית לכל תושבי השכונה.

המשמעות של שטח התארגנות היא רעש, זיהום, תנועת משאיות ורכבי עבודה בכל שעות היום והלילה, הקטנה במקומות החניה לאורך רח' אגודת ספורט הפועל ועוד.

יש לדרוש ששטח ההתארגנות יהיה רחוק מהשכונה. כמו כן יש לדרוש פתרונות שיבטיחו תנועה רציפה של כלי רכב לשכונה גם בעת ביצוע העבודות.

5.      היעדר התייחסות לפרויקטים עתידיים

התוכנית ותסקיר ההשפעה על הסביבה לא התייחסו לצבר התוכניות  המוצעות לאגן מלחה, כמו הרחבה משמעותית של הקניון, בניית מגדלים לדיור מוגן על החניה של הקניון הגובלת בכניסה לשכונה, הקמת מתחמי מסחר ותעסוקה באזור רכבת ישראל, הרחבת הגן הטכנולוגי והוספת מתחם איקאה, בניית בריכה אולימפית עם מרכז מלונאי, ועוד.

יש לדרוש הכנת תסקיר ההשפעה על הסביבה מעודכן הכולל את כל התכניות.

6.      חלופות

לא נבחנו חלופות שבהן תוואי הרכבת הקלה אינו משיק לבתי השכונה, ואינו חוצה את צומת הכניסה הראשי של השכונה.

יש לדרוש בחינה של חלופות נוספות לתוואי המתוכנן – כולל תוואי שאינו חוצה את הכניסה לשכונה.

 

7.      הגשת התנגדות

 

ניתן להצטרף להתנגדות השכונתית באמצעות העברה מיידית של השם המלא ומספר ת"ז למייל: ourmalha@gmail.com.

תושבים הרואים עצמם נפגעים מהתכנית, רשאים להגיש התנגדות פרטית עד התאריך 6.3.2017, אך מומלץ להעביר העתק גם במייל למטה המאבק.

 

דרור בקל – חבר הנהלת 'יובלים', ויו"ר וועד שכונת מלחה.

פיליפ ליאון

יובלים | פיליפ ליאון

פעילויות חוגים מגוונות לילדים, נוער ומבוגרים בתחומי אמנויות, ספורט ופנאי. במרכז פועלות תכניות ייחודיות לבעלי צרכים מיוחדים. מוקד הקליטה של המינהל של המינהל מסייע לעולם החדשים ומייצר עבורם פעילויות מיוחדות.
מרכז הספורט יובלים: מכון כושר גדול, חוגי סטודיו מגוונים, בריכה מקורה חצי אולימפית ושיעורי שחייה לכל הגילאים.
חדר כושר ייחודי לילדים, ראשון מסוגו בירושלים בליווי מדריך כושר צמוד.
טל': 6414896
רמת שרת

יובלים | רמת שרת

מגוון רחב של חוגים וסדנאות בכל התחומים: העשרה ואמנויות לגיל הרך, ילדים ונוער, חוגי מחול, חוגי ספורט, חוגי העשרה וסדנאות למבוגרים.
שיתוף פעולה הדוק עם בית הספר מנשה אלישר, בנושאים קהילתיים, אירועים ופעילויות של חוגים ומסגרות של צהרון וקייטנות.
קורסי מנהיגות קהילתית ומעורבות תושבים.
מרכז מוזיקה מוביל בתחומו.
טל': 6320666
הסנפלד (שטרן)

יובלים | הסנפלד (שטרן)

פעילויות נוער, קורסי מחשבים, פרוייקטים ייחודיים, ייעוץ והכוונה בנושאי תעסוקה, רווחה, העצמה אישית וקהילתית, ליווי לועדי בתים. פעילויות מגוונות לאוכלוסיה המבוגרת: קהילה מטיילת, מועדון 50 פלוס, "קהילה תומכת"- לקשישים המעוניינים להישאר בביתם ולהינות מתכנית תרבות ואב בית מלווה.
קפה שבח- קפה נוער שהכנסותיו חוזרות למען פעילויות ומועדון לנוער.
טל': 6418344
עין כרם

יובלים | עין כרם

עידוד יזמות קהילתית ושיתוף ציבור. פורומי פעולה בנושאי: חינוך, תרבות, קהילה, איכות הסביבה, תחבורה, תיירות ועסקים. זכויות קניין ובנייה, מחקר והיסטוריה. פעילויות מגוונות וייחודיות בתחומי תרבות ואמנות, דגש על חיבור לטבע, לשכונה, ליוצרים ואמנים מקומיים. מסיק זיתים קהילתי, פסטיבל עין כרם הנפלא המתקיים מדי שנה. מיזמים חברתיים וקהילתיים: נפלאות עין כרם- מיזם תעסוקה של נשות הכפר המוכשרות המארחות וותורמות לעידוד התיירות. הישיבה החילונית פועלת בעין כרם והן המניין הקהילתי.
טל': 6421539
בית טיילור

יובלים | בית טיילור

מרכז הספורט בית טיילור: בריכה מקורה חצי אולימפית, בריכה לפעוטות, משטחי דשא מטופחים, זמנים מוגדרים לשחייה נפרדת לגברים ונשים, ענף שחייה אומנותית אולימפי.
טל: 6310483
בית טיילור, במבנה העליון ממוקמים גנים לגיל הרך, פאן גן ושטחי משחק חיצוניים.
אודיטוריום בית טיילור למופעים ואירועים קהילתיים עם מערכות קול ותאורה מתקדמים ואיש סאונד מקצועי המלווה לכל אירוע. סטודיו למחול וספורט.
טל': 6443222
בית וגן

יובלים | בית וגן

מתנ"ס בית וגן, עבר לניהול עצמאי וניפרד ממינהל יובלים.

בית רחל

יובלים | בית רחל

מרכז משפחתי פעיל, תכניות להורים ולילדים. מענה רחב בתחומי רווחה וסולידריות חברתית. מגוון פעילויות לגיל השלישי: תיאטרון קהילתי, מועדון חברתי, חוגים והעשרה.
מועדון למידה וחברה לנוער, גינה קהילתית, מנהיגות קהילתית.
טל': 6430844
קמפוס ציפורי

יובלים | קמפוס ציפורי

אינו חלק ממינהל קהילתי יובלים החל מה-1/1/17
כרטיס חבר ביובלים
צרו קשר
פייסבוק