מהפח ירוק - קומפוסט

 

"מהפח ירוק" הנו מיזם עירוני פרי עשייה משותפת של עיריית ירושלים - אגף התברואה, המשרד להגנת הסביבה והמינהלים הקהילתיים. המיזם מדגים הלכה למעשה כיצד לקיחת אחריות קהילתית בשיתוף פעולה עם הרשויות, הופכת לסיפור הצלחה של קיימות.

 

בואו והצטרפו לקהילה ההולכת וגדלה, של אלפי משפחות ירושלמיות המפרידות אשפה אורגנית בבית ומייצרות קומפוסט (דשן) משובח. בואו נהפוך ביחד את הסביבה שלנו לנקייה וירוקה יותר.

 

למה זה חשוב ?

 

קרוב ל - 40% מן האשפה הביתית היא אשפה אורגנית רטובה, כלומר שאריות מזון. באשפה זו אפשר לטפל במתחם הביתי ולהופכה לקומפוסט (בעברית: דְּשֹׁנֶת) באיכות גבוהה, המזין ומעשיר את צמחי הגינה. זאת, במקום להעביר את האשפה להטמנה (קבורה לנצח) ולגרום בכך נזקים סביבתיים לקרקע, למי התהום, לאוויר ולנוף.

 

ייצור עצמי של קומפוסט הוא חיקוי של תהליך מחזורי המתקיים בטבע. האשפה הופכת בכך ממטרד למשאב חשוב.

 

עשיית קומפוסט ביתי, הוא ביטוי לקשר בריא בין אדם לאדמתו והוא מוכיח שאורח החיים המודרני יכול להשתלב בסביבה הטבעית. עשיית קומפוסט בכוחות עצמנו גם חוסכת כסף.

 

 

איך עושים קומפוסט ?

 

1. מפרידים בבית את האשפה האורגנית משאר האשפה: שאריות של פרות וירקות (שאריות גדולות יש לחתוך לחתיכות), קליפות ביצים, שאריות של מזון צמחי (גם מבושל), משקעי קפה, שקיות תה, נייר טישו, תבניות ביצים מפורקות, אפר מדורה.

 

2. לא שמים בקומפוסטר: חלבונים מן החי (מוצרי חלב, ביצים, מוצרי בשר, דגים, עוף, עצמות), צואת כלבים וחתולים, נייר כרומו וקרטון צבעוני, פלסטיק, ניילון, זכוכית, מתכות, סוללות.

 

3. מעבירים את האשפה האורגנית שהפרדנו בבית, לקומפוסטר שיוצב בחצר הבניין או הבית. את האשפה שמשליכים מהמטבח מכסים בחומר יבש כך שהיא לא תישאר חשופה. חומר יבש: פסולת גינה, עלים יבשים, קש, רסק עץ, נסורת (ללא דבק), גזם דשא יבש (שלא רוסס בחומרי הדברה).

 

4. אפשר להוסיף מדי פעם לקומפוסטר מעט אדמה וכן קומפוסט מוכן. הדבר יעשיר את הערמה ביצורים חיים הנחוצים לתהליכי הפירוק.

 

5. התבוננו בתהליך המופלא! הפירוק נעשה על ידי יצורים קטנים שמפרקים את שאריות המזון. עם תהליך הפירוק נפח הערימה יורד ובסוף התהליך מתקבל דשן משובח עבור צמחים.

 

 

עצות חשובות בהכנת קומפוסט

 

1.לשמור על יחס מאוזן בין שאריות המזון העשירות בחנקן, לבין עלים יבשים או רסק עץ  העשירים בפחמן.

2. לשמור על לחות כך שהערימה תהיה לחה למגע (כמו ספוג סחוט), אך לא רוויה במים. מידת הלחות תלויה בחומרים שאנו שמים, במזג האוויר, במיקום וביכולת הניקוז. אם הערמה יבשה (בעיקר בקיץ) חשוב להשקות. אם הערמה רטובה מדי, יש להוסיף חומר יבש שיספוג את הלחות (קש, נסורת, עלים).

3. לשמור על אוורור על מנת שתהיה כמות מספקת של חמצן באמצעות ערבוב הערמה מדי פעם. הערבוב גם מאיץ את תהליך הקומפוסטציה.

 

 

מה עושים כשהמיכל מתמלא?

קיימות מספר אפשרויות:

 

  • להציב קומפוסטר נוסף על מנת לייצר רוטציה בין קומפוסטר אחד שנמצא "במנוחה" לבין קומפוסטר פעיל.
  • להוציא קומפוסט מוכן מן הדלת התחתית על מנת לפנות מקום במיכל.
  • להרים או לפרק את המיכל כולו ולהעבירו למקום סמוך, כדי להתחיל מחדש.
  •  לפזר את הדשן המוכן בגינה או באדניות ולהנות מהשפע!

 

  

לפרטים נוספים ולהצטרפות ל"מהפח ירוק"

כתבו אלינו:  info@compost.org.il

או התקשרו: 054-6650187

 

קישור לטופס הזמנת קומפוסטר

קישור לסרטון: מה עושים כשהקומפוסטר מלא

 

 

פיליפ ליאון

יובלים | פיליפ ליאון

פעילויות חוגים מגוונות לילדים, נוער ומבוגרים בתחומי אמנויות, ספורט ופנאי. במרכז פועלות תכניות ייחודיות לבעלי צרכים מיוחדים. מוקד הקליטה של המינהל של המינהל מסייע לעולם החדשים ומייצר עבורם פעילויות מיוחדות.
מרכז הספורט יובלים: מכון כושר גדול, חוגי סטודיו מגוונים, בריכה מקורה חצי אולימפית ושיעורי שחייה לכל הגילאים.
חדר כושר ייחודי לילדים, ראשון מסוגו בירושלים בליווי מדריך כושר צמוד.
טל': 6414896
רמת שרת

יובלים | רמת שרת

מגוון רחב של חוגים וסדנאות בכל התחומים: העשרה ואמנויות לגיל הרך, ילדים ונוער, חוגי מחול, חוגי ספורט, חוגי העשרה וסדנאות למבוגרים.
שיתוף פעולה הדוק עם בית הספר מנשה אלישר, בנושאים קהילתיים, אירועים ופעילויות של חוגים ומסגרות של צהרון וקייטנות.
קורסי מנהיגות קהילתית ומעורבות תושבים.
מרכז מוזיקה מוביל בתחומו.
טל': 6320666
הסנפלד (שטרן)

יובלים | הסנפלד (שטרן)

פעילויות נוער, קורסי מחשבים, פרוייקטים ייחודיים, ייעוץ והכוונה בנושאי תעסוקה, רווחה, העצמה אישית וקהילתית, ליווי לועדי בתים. פעילויות מגוונות לאוכלוסיה המבוגרת: קהילה מטיילת, מועדון 50 פלוס, "קהילה תומכת"- לקשישים המעוניינים להישאר בביתם ולהינות מתכנית תרבות ואב בית מלווה.
קפה שבח- קפה נוער שהכנסותיו חוזרות למען פעילויות ומועדון לנוער.
טל': 6418344
עין כרם

יובלים | עין כרם

עידוד יזמות קהילתית ושיתוף ציבור. פורומי פעולה בנושאי: חינוך, תרבות, קהילה, איכות הסביבה, תחבורה, תיירות ועסקים. זכויות קניין ובנייה, מחקר והיסטוריה. פעילויות מגוונות וייחודיות בתחומי תרבות ואמנות, דגש על חיבור לטבע, לשכונה, ליוצרים ואמנים מקומיים. מסיק זיתים קהילתי, פסטיבל עין כרם הנפלא המתקיים מדי שנה. מיזמים חברתיים וקהילתיים: נפלאות עין כרם- מיזם תעסוקה של נשות הכפר המוכשרות המארחות וותורמות לעידוד התיירות. הישיבה החילונית פועלת בעין כרם והן המניין הקהילתי.
טל': 6421539
בית טיילור

יובלים | בית טיילור

מרכז הספורט בית טיילור: בריכה מקורה חצי אולימפית, בריכה לפעוטות, משטחי דשא מטופחים, זמנים מוגדרים לשחייה נפרדת לגברים ונשים, ענף שחייה אומנותית אולימפי.
טל: 6310483
בית טיילור, במבנה העליון ממוקמים גנים לגיל הרך, פאן גן ושטחי משחק חיצוניים.
אודיטוריום בית טיילור למופעים ואירועים קהילתיים עם מערכות קול ותאורה מתקדמים ואיש סאונד מקצועי המלווה לכל אירוע. סטודיו למחול וספורט.
טל': 6443222
בית וגן

יובלים | בית וגן

מתנ"ס בית וגן, עבר לניהול עצמאי וניפרד ממינהל יובלים.

בית רחל

יובלים | בית רחל

מרכז משפחתי פעיל, תכניות להורים ולילדים. מענה רחב בתחומי רווחה וסולידריות חברתית. מגוון פעילויות לגיל השלישי: תיאטרון קהילתי, מועדון חברתי, חוגים והעשרה.
מועדון למידה וחברה לנוער, גינה קהילתית, מנהיגות קהילתית.
טל': 6430844
קמפוס ציפורי

יובלים | קמפוס ציפורי

אינו חלק ממינהל קהילתי יובלים החל מה-1/1/17
כרטיס חבר ביובלים
צרו קשר
פייסבוק